FRITIOF SCHÜLDT, signerad Schüldt och dat -75.
Stilleben. Duk 65 x 55 cm.
Färgbortfall, skrapmärken, slitage.
Fritjof Schüldt var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm samt utomlands i Italien och Frankrike. Schüldt är främst känd för att ha utfört porträtt och figurkompositioner, stilleben och landskap från Frankrike och Italien. Han var medlem i Smedsuddskolonin där bland annat Gideon Börje ingick och ställde ut på Färg och Form. Schüldt arbetade genomgående i en finstämd kolorit och hans landskap har ofta ett lyriskt drag.