Mörbetsade. Dekor av pilastrar med mässingsbeslag. Bredd ca 87, djup ca 29, höjd ca 173 cm.
Slitage. Lagningar. Kompletterad. Fanerskador. Sprickor. Dekorelementen sitter löst.