Fanerat med olika träslag, bl.a mahogny. Profilerade lister, spiralsvarvade kolonner samt träinläggningar. Tre krönande mässingsklot med fåglar. Urtavla med romerska och arabiska siffror, omringat av dekorativt förgyllt bladverk. Pendel och två lod medföljer. Bredd urhus ca 67 cm. Djup urhus 27 cm. Total höjd ca 258 cm.
Slitage. Sprickor. Hål i bakstycke. Fanerskador. Dekorbortfall. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.