BORDSLAMPA, jugend, tidigt 1900-tal.

Koppar med hamrad yta, skaft med vriden dekor. Kupa i gult glas. Diameter ca 25, höjd ca 50 cm.

Sedvanligt ytslitage. Ej funktionstestad. Flertalet midnde nagg på kupan som ej syns när den är monterad. Bucklor.

Utropspris
1 500 SEK