Koppar med hamrad yta, skaft med vriden dekor. Kupa i gult glas. Diameter ca 25, höjd ca 50 cm.
Sedvanligt ytslitage. Ej funktionstestad. Flertalet midnde nagg på kupan som ej syns när den är monterad. Bucklor.