FIRMA SVENSKT TENN, skål av mässing, 1970-tal.
Rund med löst lock med infattad sten. Stämpelmärkt med Änglamärket Svenskt Tenn. Höjd ca 13, diameter ca 14 cm.
Smärre slitage. Slitage undertill.