Franz Alt

(Österrike, 1821-1914)
Franz Alt
(Österrike, 1821-1914)

FRANZ ALT, akvarell. Signerad och daterad "Franz Alt / Tarvis 3 Aug. 1847

Lammgam. 20,5 x 14 cm.

Smärre fläck. Inga synliga skador. Ej examinerad ur ram.

Proveniens

The artists deceased estate;
sale, Vienna, C- J. Wawra, Versteigerung des Künstlerischen nachlasses Frantz Alt (1821-1914),, 3 April 1916 and the following days, nr. 322 ”Tierstudien. 7 blatt. Datiert 1846-1850”

Tarvis är en stad belägen i provinsen Udine i norra Itaien. Före 1918 tillhörde Tarvis kantonen Kärnten i Österrike, Franz Alts hemland. Franz Alt var son till den kända landskapsmålaren Jakob van Alt (1789-1872) och bror till den lika kända landskapsmålaren Rudolf von Alt (1812-1905). 1830 beställde den blivande Kejsaren Ferdinand I av Österrike sammanlagt 300 vyer av dem från de vackraste platserna inom Österike-Ungerska riket. Franz Alt var god vän med greve Kázmér Miklós Esterházy de Galántha (1805-1870) och den kända författarinnan Marie von Ebner-Eschenbach (1830-1916).

Lammgam (Gypaetus barbatus) förekommer i bergiga områden i Asien, Afrika och södra Europa. I motsats till de flesta gamar är den befjädrad på huvud och hals. Arten dog ut i Europa men återinfördes under 1900-talet men är åter utrotningshotad. I Alperna, där den aktuella akvarellen är utförd, finns idag endast omkring 20 par.

Utropspris
4 000 SEK