DOSOR 2 st & NIPPERASK, silver, bl a G W Nordström, Växjö 1845. Vikt ca 258 gram.

Rektangulär snusdosa, invändigt förgylld. C L Moberg, Ystad 1885.
Oval snusdosa, invändigt förgylld, locket med graverad dekor. G W Nordström, Växjö 1845.
Nipperask av slipat klarglas och med lock av silver. Bernhard Hertz AB, Stockholm 1909.
Höjd ca 2-4, längd 4,5-8,5 cm.

Vikt angiven inklusive glas. Rektangulär ask med delvis löst lock. Oval dosa med invändig lagning. Bruksslitage.

Utropspris
2 000 SEK