Herman Neujd

(Sverige, 1872-1931)
Herman Neujd
(Sverige, 1872-1931)

HERMAN NEUJD, skulptur, gips, porträttbyst föreställande Konung Gustaf V, signerad och daterad 1909

Signerad och daterad samt märkt "H M KONUNG GUSTAF V" på högra sockelns sida. Bronserad och patinerad. Längd 51, bredd 39, höjd 83 cm. Samtida piedestal, träskuren, bronserad och målad dekor. Längd 54, bredd 49, höjd 130 cm.

Skador och lagningar, ställvisa nagg, på sockeln, del av signatur och datering med nagg. Piedestalen med slitage.

Utropspris
6 000 SEK