SJÖMANSKISTA, omkring år 1900

SJÖMANSKISTA, omkring år 1900

Furu. Invändigt med dekormåleri av skeppsporträtt samt korslagda fanor av bland annat Unionsflaggan för Sverige-Norge i bruk 1844-1905. Utvändigt med dekormåleri i ädelträimitation. Längd 93, bredd 50, höjd 50 cm.

Slitage, repor märken, ringar, torrsprickor och färgbortfall. En läddika saknar lock. Senare gångjärn, retuscher, utvändigt med äldre måleri, 1900-tal men ej ursprunglig. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK