RÖRSTRAND, 16 vaser av flintgods, 1900-talets första kvartal.
Olika former. Koppartryckt dekor av bl a landskap och blommor i blått mot vit fond. Stämplade Rörstrand. Höjd ca 9,5-31 cm (varierande storlekar, varav flera är mycket stora).
Krackelerad glasyr. Enstaka missfärgning.