KONSOLBORD, gustaviansk stil, 1800-talets slut.

Förgyllt och bronserat med dekor med löpande hund, fleuroner. Kannelerade kopplade ben. Krönande urna. Skiva i kolmårdsmarmor. Längd 89, bredd 46 och höjd 81 cm.

Slitage. Skador och sprickor på underrede. Lös dekordel. Dekorbortfall.

Utropspris
2 000 SEK