Antikiserande dekor av stiliserade blad och kannelerad stomme. Lösa ljushattar varav den ena senare. Höjd ca 16 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. En ljushatt senare. Mindre bucklor och repor. Förstärkningar.