BYRÅ, senbarockstil, omkring sekelskiftet 1900.

Fanerat med inläggningar av olika träslag. Svängd front med bronserade beslag. Tre lådor. Bredd ca 80 cm, djup vid mitt ca 46 cm, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Slitage. Delvis maskstungen i bakstycke.

Utropspris
2 000 SEK