OLLI BORG, stolar, 6 st, modell 2104, Asko 1900-talets mitt.
Sits samt rygg i formpressad plywood. Ryggstöd och ben i massiv björk. Tygklädsel. Bredd 53 cm, sitthöjd 43 cm, total höjd 69 cm.
Ställvis omfattande slitage. Stoppningen smular.
Asko – huonekaluja Lahdesta, Sari Kainulainen ja Päivi Vickholm, Lahden Kaupunginmuseo 2016. Sid 134.
Formgiven 1955.