Design
885594

Olli Borg

(Finland, 1921-1979)
Olli Borg
(Finland, 1921-1979)

OLLI BORG, stolar, 6 st, modell 2104, Asko 1900-talets mitt.

Sits samt rygg i formpressad plywood. Ryggstöd och ben i massiv björk. Tygklädsel. Bredd 53 cm, sitthöjd 43 cm, total höjd 69 cm.

Ställvis omfattande slitage. Stoppningen smular.

Asko – huonekaluja Lahdesta, Sari Kainulainen ja Päivi Vickholm, Lahden Kaupunginmuseo 2016. Sid 134.

Formgiven 1955.

Utropspris
400 EUR