SOFIA ÄNGHEDE, C-print signerad och daterad 2005 och numrerad 2/5.
"#19". C-print monterad på glas. 120 x 90 cm.
Obetydligt ytslitage. Nagg i hörn.
Galleri Mårtensson & Persson, Båstad/Stockholm.
Motivet utställt på Galleri Mårtenson & Persson, Stockholm, "Foto", november - december 2008.
Håkan Nilsson, "Sofia Änghede #1 – #28", 2008, avbildad.
Tekniken som Änghede konsekvent använt sig av och utvecklat sedan hon gick ut Högskolan för fotografi och film 2002, den bygger på långa slutartider och flera exponeringar, hela tiden förankrat i det analoga fotografiet som utgångspunkt.
Sofia Änghedes pensel är ficklampan, med den lyser hon upp delar av ett rum eller ett föremål under långa exponeringstider. Resultatet blir ”elektrifierade” bilder som utstrålar något magiskt.