URNA med LOCK, stengods, tillskriven till Richard Batterham, Storbritannien, 1900-tal andra hälft.

Brun och vit glasyr. Höjd ca 27 cm.

Mindre craquelure. Några mindre tillverkningsdefekter. Några nagg på undertill av locket.

Utropspris
2 000 SEK