Stomme av mässingsfärgad metall med delvis räfflad dekor samt dekor av pärlstav. Sex glaskupor med reliefdekor. Diameter ca 53 cm.
Sedvanligt ytslitage. Ej funktionstestad. Flertalet mindre nagg.