SABEL, för kavalleriet, Japan. tidigt 1900-tal.

Grepp av järn, delvis målad. Svagt böjd eneggad klinga med blodränna. Svärtad järnbalja med en koppelring. Längd ca 90 varav klingan ca 77 cm.

Slitage. Missfärgad. Senare målning.

Utropspris
2 000 SEK