Allmoge
886179

HÖRNSKÅP, 1700-talets andra hälft

Ädelträimiterad bemålning, front med två dörrar, längd ca 103, bredd ca 63, höjd ca 202 cm. Nyckel finns.

Slitage. Senare målning. Delvis renoverad. Spricka. Smärre fläckar. Senare beslag och lås. Möbeln lutar innåt. Senare fötter. Lister delvis kompletterade. Färgbortfall.

Utropspris
3 000 SEK