AMPEL, empirestil, 1800-talets andra hälft.

Rund form med 6 ljusarmar och vardera cylinderformad pipa. Skålen utvändigt bemålad samt med avslutande kotte. Diameter ca 46 cm. Höjd exklusive hänganordning ca 15 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Senare elektrifiering. Ej funktionstestad. Mindre skador.

Utropspris
2 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

90. Bjørn Nørgaard, "Stolskulptur", ed. 1/19, Källemo, Värnamo efter 1995.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
15 000

ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK