Rund form med 6 ljusarmar och vardera cylinderformad pipa. Skålen utvändigt bemålad samt med avslutande kotte. Diameter ca 46 cm. Höjd exklusive hänganordning ca 15 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Senare elektrifiering. Ej funktionstestad. Mindre skador.