Oktagonal form. Fanerad med mahogny. Beslag samt lister av mässing, hänklar i form av lejonmaskaroner. Längd 45, bredd 44, höjd 68 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Lagningar. Kompletterad. Skador. Senare beslag. Nyckel fungerar ej. Insatsen saknas.