MARIANNE WESTMAN, kaffe- och teservis, 28 delar, porslin, "Mon Amie", Rörstrand.
Dekor av blå blommor.
10 kaffekoppar med fat
3 tekoppar med fat
Sockerskål
Gräddkanna
12 assietter 17 cm
Uppläggningsfat 27 cm
Ett extra kaffefat och två extra tefat medföljer. Skadad och lagad tekanna medföljer. Tekoppar med smärre krackelyr och missfärgningar. Smärre slitage.
Formgivaren, keramikern och textildesignern Marianne Westman (f. 1928) anses vara en av Sveriges främsta formgivare inom hushållsporslin. Efter studier på Konstfack fick hon fast anställning på Rörstrands porslinsfabrik. Där utvecklade hon porslinsserierna Mon Amie och Picknick, som numera anses vara moderna klassiker.
Under några år på 1970-talet arbetade Marianne Westman på Skrufs glasbruk, där hon gjorde ostbrickorna Provence och serien Le Chef. Mellan 1972 och 1993 frilansade hon på olika porslinsfabriker i Bayern i Tyskland och gjorde serviserna Kristina och Falun.