Allmoge
886673

KISTA, allmoge, daterad 1856.

KISTA, allmoge, daterad 1856.

Målad. Dekor av blommor och bladverk. Längd 61, bredd 39, höjd 31 cm.

Slitage. Färgbortfall. Torrsprickor. Saknar ben. Del av lås saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK