TAKLAMPA, "PH-pendel", Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark, 1900-talets slut

Skärmar i glas samt metall. Kromad upphängning. Kartong medföljer. Diameter ca 45 cm.

Obetydligt ytslitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK