Design
886853

EERO SAARINEN, stol, "Tulip", Knoll International, USA.

Formgjuten glasfiber, på trumpetformad fot i vitlackerad metall. Lös sittdyna. Märkt "151 KNOLL INTERNATIONAL".

Bruksslitage. Gulnad sits. Repor. Ställvis mindre krackelyr. Lagning/ifylld djupare repa. Senare klädsel.

Utropspris
3 000 SEK