BIRGER HAHL, matbord "Ruutu 154", Asko 1930-tal.
Utdragbart bord. Flambjörk med mahogny inlägg och svarta detaljer. Raka neråt avsmalnande ben. Nerfällbar tilläggsskiva under bordsytan. Bär tillverkarens stämpel. Formgiven och tillverkad 1931 för Lahden Lahden Puuseppätehdas, samma år ändrades företagets namn till Asko. Diameter 100 cm, höjd 75 cm. Total längd utdraget 145 cm.
Ställvis slitage. Blekt.
Asko – huonekaluja Lahdesta, Sari Kainulainen ja Päivi Vickholm, Lahden Kaupunginmuseo 2016. Sid 84-85.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.