Förgyllt träfodral, skuren dekor av girlanger och pärlstav, krönande urna.
Höjd 93 cm, bredd 45 cm
Mekaniskt urverk med hel och haltimmesslag, pendel och nyckel medföljer, Urverk signerat Lenzkirch, AGUL, F6, Serienr 902562
Urtavla med patina. Slitage.