Delvis förgylld. Konande form på rund fot med breda, svängda knäckar. Vågband. Svisselerad dekor. I botten infällt mynt "Gustavus III Rex Sveciae Fäderneslandet 1781. Diameter 15, höjd 21,5 cm.
Gravyr. Ytslitage, repor efter putsning. Enstaka buckla.