Röd botten med stor polykrom medaljong, rika palmett- och blomslingor samt hörnornament med palmetter och arabesker. Mörkblå huvudbård med blom-, arabesk- och palmettranka.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck och skador.