TEKANNA, silver, nyrokoko, G Folcker, Stockholm, 1846. Totalvikt ca 632 g.

Godronnerad med uppsvängd pip, handtag och benknopp. Längd ca 29 cm.

Benknoppen är något löst. Några mindre bucklor och mindre repor. Ställvis anlöpning.

Utropspris
4 000 SEK