ALF SVENSSON, "Carina", Alf Svensson och Yngvar Sandström (S-Design), 1960-tal.
Stomme i ek. Soffor med på ena sidan armstöd (flyttbara) lösa stoppade och klädda plymåer. Längd 158 resp 200 cm. Sitthöjd ca 40 cm. Kvadratiskt bord med hylla. 75x75, höjd 67 cm.
Slitage, märken. Skruv till ena soffans underrede saknas.