AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, Skulpturgrupp, "Bröllop"
Snidat samt delvis bemålat trä. Grupp bestående av fem figurer - präst, brudpar samt två bröllopsvittnen. Samtliga stämpelsignerade "Axel Petersson, "Döderhultarn", Oskarshamn". Höjd 24 - 27,5 cm.
Slitage. Lagningar, prästen med lagade händer samt bok. Samtliga med limmade fötter, två fötter med spricka.