MATTA, semiantik Isfahan, ca 226 x 151 cm

Terrakottafärgad botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett-, arabesk- och blomslingor. Mörkblå huvudbård med blom- och palmettrankor.

Fläckar. Kantskador. Malskador. Ställvis slitage.

Utropspris
8 000 SEK