CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft. Höjd ca 46 cm.
Mässingsfärgad metall. Sex ljusarmar med kupor i klarglas. Diameter 58 cm.
Sedvanligt ytslitage. Smärre fläckar. Ej funktionstestad.