MATTA, rölakan, ca 243 x 166,5 cm, signerad UP, Sverige omkring 1900-talets mitt.

Ljust gråblåmelerad botten med bred bård av spaljémönster med stiliserade polykroma blommor.

Något slitage och smutsig, fläckar. En kortsida har ställvis skadade fransar och saknar flera.

Utropspris
2 000 SEK