BYRÅ, senbarock, 1700-talets mitt.
Uppsats med mindre lådor. Tre lådor, beslag av mässing. Bredd 102. Djup 55. Höjd 96 cm. Märkt i en låda Carl Gustaf de Geer 1763 Nyckel finns.
Slitage. Delvis renoverad. Kompletterad. Maskstungen. Låsta lådor, nyckelskyltar saknas delvis, skador.
Carl Gustaf de Geer, Carlshofs slott.