STOLAR, ett par snarlika, barock, 1700-tal.
Svarvade ben och ryggpinnar. Sammetsklädsel fäst med pärlspik. Sitthöjd 46-48 cm.
Slitage. Senare klädsel. Sprickor. Lagningar. Avslag. Klädsel med hårt slitage. Pärlspik saknas delvis.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10