Bok, Curtius Rufus: Alexander Magnus. 1-2, 1708

Hagae Comitis (=Haag), apud Petrum van Thol, 1708. (66), 108, 468; (2), 469-855, (169) s. + graverad titel + porträtt + 4 graverade kartor + 12 graverade planscher (flera av gravyrerna utvikbara). (Kollationerad, komplett.)

Obetydligt nött samtida skinnband, rikligt guldornerad rygg med fyra upphöjda bind, guldpräglade ägarinitialer på frampärmen: ADG. Gamla inköpsnoteringar / ägaranteckingar daterade 1799 (Anders Dahlgrén), 1862 och 1872, knappt märkbar svag namnteckning på titelsidan (Horn?), samt rött sigill med monogram under adlig krona som upprepar ägarinitialerna från frampärmen, ADG.

Slitage. Fläckar. Nötta kanter.

Utropspris
4 000 SEK