SAMLING SAMESLÖJD, 7 delar, 1900-talets början.

Samedocka med ansikte i skuret trä. Höjd 30 cm.
Samekniv, längd 25 cm.
Samekniv, längd 8 cm.
Kåsa, längd 15 cm.
Mindre träask, längd 4 cm.
Skinnpåse. Höjd 15 cm.
Vagga, längd 18 cm.

Slitage.

Utropspris
1 500 SEK