Abraham Brueghel

(Belgien, 1631-1690)
Abraham Brueghel
(Belgien, 1631-1690)

ABRAHAM BRUEGHEL, efter, olja på duk, ej signerad

Flicka med druvklase och fruktstilleben. Duk 104,5 x 152 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Ytsmuts, krackelyr, retuscher, strödda mindre skrapmärken, gulnad fernissa, några mindre färgbortfall. Lagningar. Illa spänd duk.

Proveniens

Byggmästare And. Andersson.
Carl Robert och Dora (född Upmark) Lamms samling, Näsby Slott, från 1914 till 1942 när slottet såldes. Vidare med Dora till Stockholm och har sedan nedärvts i familjen.
Försök till försäljning på auktion hos Teschner Art Galleries, New York 1923.

Gustaf Upmark, Katalog över Carl Robert Lamms samlingar på Näsby slott (handskriven), nummer 2525

Denna praktfulla målning är en samtida kopia efter ett original av Abraham Brueghel som återfinns i Nationalmuseums samlingar. I målningen möter vi en ung kvinna framför ett bord dignande med frukter och blomster. Brueghel är främst ihågkommen för sina stilleben, företrädesvis de med frukter och blomster och kompositionen med den unga kvinnan i vänster kant är karakteristisk.
Målningen köptes av Carl Robert Lamm från byggmästare And. Andersson år 1914 för att pryda Näsby Slotts trapphall. Slottet som härjades av en kraftig eldsvåda år 1897 köpte Lamm år 1902 och lät renovera det mellan 1902–1905 under inflytande av Nicodemus Tessin den äldres bevarade originalritningar. Slottets exteriör återuppbyggdes, en modern bostad skapades samt att ett galleri tillbyggdes som skulle rymma familjens stora konstsamling. Samlingen innehöll allt från skulptur och måleri av kända konstnärer till konstföremål, möbler, silver, keramik, vävda tapeter, vapen, orientaliska mattor och bronser. Carl Robert var internationellt känd som konstsamlare och han och hans fru Dora förvandlade Näsby Slott till en praktfull privatbostad där man ofta bjöd in till stora fester och konstnärsträffar med den svenska konstnärseliten. Bruno Liljefors, Anders Zorn och Carl Milles har bland annat utfört konstverk på plats i slottet.
1923 transporterades en tredjedel av Lamms konstsamling till New York för en tre dagar lång auktion i syfte att rädda familjens ekonomiska situation som var i fara. På målningens baksida finns en etikett från madame Teschner Art Galleries i New York som var ansvariga för auktionen samt American Express som stod för transporterna. Dock såldes ej denna målning och den blev kvar i samlingarna och har stannat i familjen fram till idag.

Originalet på Nationalmuseum, Stockholm, "Flicka med druvklase och fruktstilleben", NM 374.

Utropspris
75 000 SEK