HENRIK ALLERT, KERAMIKSKULPTUR, "Dalripa", märkt Henrik Allert Pentik, Finland, 1970-tal.
Höjd 16 cm. Längd ca 23 cm. Bär tillverkarens etikett.
Smärre slitage.