BORDSLAMPA, art deco, 1930/40-tal.
Bas av patinerad meatll med sittande kvinnofigur. Rund skiva av frostat glas med dekor av stjärnor. Höjd 27 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Smärre nagg. Smärre färgbortfall.
Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".