Betsad ek. Två lådor, ett par skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Beslag i koppar med reliefdekor. Bredd 100, djup 62, höjd 95 cm.
Slitage. Sprickor. Skador. Del av bakstycket saknas, En låda går ej att öppna. Nyckel saknas.