GÖSTA VON HENNIGS, Blyerts på papper, två st, varav en signerad GvH.
Scener från manegen. 21,5 x 16 cm vardera.
Pappret gulnat. Ej examinerad ur ram.
Gösta vonHennigs var en svensk bildkonstnär. Tillhörde konstnärsförbundets krets. Med utgångspunkt i tysk impressionism målade han i olja och akvarell stadsbilder och framförallt motiv från cirkus, jonglörer, clowner och danserskor i högt uppdrivna färger och med intresset inriktat på rörelse.