Gösta von Hennigs

(Sverige, 1866-1941)
Gösta von Hennigs
(Sverige, 1866-1941)

GÖSTA VON HENNIGS, Blyerts på papper, två st, varav en signerad GvH.

Scener från manegen. 21,5 x 16 cm vardera.

Pappret gulnat. Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Gösta vonHennigs var en svensk bildkonstnär. Tillhörde konstnärsförbundets krets. Med utgångspunkt i tysk impressionism målade han i olja och akvarell stadsbilder och framförallt motiv från cirkus, jonglörer, clowner och danserskor i högt uppdrivna färger och med intresset inriktat på rörelse.

Utropspris
3 000 SEK