Stommar i mörkbetsad ek. Beslag samt plattor i koppar. Stiliserad dekor. Stolar klädda med tyg. Bord med två utdragbara skivor à 60 cm vardera. Bordsskiva längd 149 cm. Bordsskivans bredd 98 cm. bordets höjd 77 (utdraget 75) cm.
Slitage. Färgbortfall, sprickor och kantskador. Något bågnande skiva. Senare klädsel. Spikar saknas delvis. Några senare spikar.