Design
888570

HARALD LINDER, 4 stolar samt bord, Uddevalla, jugend, 1900-talets början.

Stommar i mörkbetsad ek. Beslag samt plattor i koppar. Stiliserad dekor. Stolar klädda med tyg. Bord med två utdragbara skivor à 60 cm vardera. Bordsskiva längd 149 cm. Bordsskivans bredd 98 cm. bordets höjd 77 (utdraget 75) cm.

Slitage. Färgbortfall, sprickor och kantskador. Något bågnande skiva. Senare klädsel. Spikar saknas delvis. Några senare spikar.

Utropspris
10 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

344. Ernst Billgren, "Vildsvinsmöte".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK