VINKANNA, senempire, argent haché, Grenadier, Frankrike, 1800-talets första hälft.

Balusterformad. Uppsvängd hänkel med dekor av mytologiskt djurhuvud. Palmettbård. Höjd 37 cm.

Smärre ytslitage och mindre bucklor.

Utropspris
2 000 SEK