SLAGLÅSPISTOL, för kavalleriet, m/1850, kontrollstämplad 1852, Husqvarna Gevärsfaktori.

En så kallad flankörpistol. Mässingsskod träkolv med räfflat grepp. Märkt H för Husqvarna Gevärsfaktori samt 1852 vid låsblecket. På svansjärnet sitter ett rundad ståndsikte av mässing. Nummerriktig med nummer 1682. Längd ca 47 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Kolven med mindre skador. Enstaka spår efter mask. Renoverad.

Utropspris
4 000 SEK