PIEDESTAL samt YTTERFODER, majolika, Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900.

Turkos och lila glasyr. Bladdekor i relief. Piedestalens höjd 86 cm, ytterfodrets höjd 31 cm, diameter 35 cm.

Slitage. Krackelyrer. Sprickor. Ytterfoder med nagg.

Utropspris
6 000 SEK