MATTA, semiantik Tibet sannolikt, ca 158 x 78 cm.

Kamelhårsfärgad botten med trana, hjort, medaljong med eviga knuten och hörnornament i mörkbrunt, benvitt, ljusviolett och rosa. Bred bård med stiliserade blommor och ornament.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, smärre hål och lagningar. Skadade lång - och kortsidor.

Utropspris
2 000 SEK