Kamelhårsfärgad botten med trana, hjort, medaljong med eviga knuten och hörnornament i mörkbrunt, benvitt, ljusviolett och rosa. Bred bård med stiliserade blommor och ornament.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, smärre hål och lagningar. Skadade lång - och kortsidor.