Vitemaljerat malteserkors samt med grönemaljerad krans av ek- och lagerblad. Vid mitten den franska republikens symbol av Ceres porträtt i profil. Denna omgiven av texten République Française. I rött band. Höjd exklusive band ca 5,5 cm.
Smärre slitage. Mindre skador.