HEDERSLEGIONENS RIDDARTECKEN, Ordre National de la Légion d'honneur, Frankrike. 1900-talets mitt.

Vitemaljerat malteserkors samt med grönemaljerad krans av ek- och lagerblad. Vid mitten den franska republikens symbol av Ceres porträtt i profil. Denna omgiven av texten République Française. I rött band. Höjd exklusive band ca 5,5 cm.

Smärre slitage. Mindre skador.

Utropspris
1 500 SEK